Kas ir cilvēka papilomas vīruss (HPV)?

Kārpas uz rokām un pēdām, kas skar vienu pieaugušo no desmit un vienu bērnu no trim, izraisa cilvēka papilomas vīruss (HPV). Bet kas ir cilvēka papilomas vīruss (HPV)? HPV ir ļoti plaši izplatīts vīruss, kas inficē cilvēka ādas virsējo slāni vai gļotādas. Atklāts vairāk nekā 100 dažādu vīrusa tipu, un aptuveni 60 paveidi izraisa roku, pēdu un arī sejas kārpas. Šie HPV paveidi parasti ir nekaitīgi. Pārējie tiek nodoti dzimumsakaru ceļā un var izraisīt dzimumorgānu kārpas. Ne visi seksuāli transmisīvie HPV paveidi ir bīstami, bet reizēm infekcija var izraisīt dzemdes kakla vēzi. Vīrusa izpausmes var būt daudzveidīgas, tāpēc ir svarīgi būt informētiem par HPV.

Fakti par HPV

HPV parasti iekļūst organismā caur sīkiem ādas bojājumiem. HPV paveidi, kas izraisa kārpas, var tikt nodoti tiešā saskarē ar inficētas personas ādu un netiešā saskarē ar priekšmetiem. Dzimumorgānu kārpas tiek nodotas dzimumsakaru ceļā. Daži HPV tipi izplatās vieglāk, un bērni un pieaugušie ar novājinātu imūno sistēmu ir uzņēmīgāki pret infekciju nekā veseli pieaugušie. 

HPV ir ļoti grūti atklāt, jo tam ir ilgs inkubācijas periods. Pēc inficēšanās pirmie kārpu simptomi var parādīties pēc diviem līdz sešiem mēnešiem. Pilnībā izvairīties no kārpām nav iespējams, bet var mazināt HPV infekcijas risku, bieži mazgājot rokas, nestaigājot basām kājām publiskās vietās, kopjot ādu un rūpējoties par veselību, lai uzturētu stipru imūno sistēmu.

HPV un kārpu noņemšana

Ir svarīgi likvidēt kārpas uzreiz pēc to parādīšanās, lai nepieļautu HPV vīrusa izplatīšanos. Kārpas, iespējams, veiksmīgi likvidēt mājas apstākļos ar aptiekā nopērkamiem līdzekļiem, piemēram, EndWarts PEN