Vai kārpas ir lipīgas?

Kārpas uz rokām un pēdām — nelieli ādas izaugumi, kuru virsma taustot parasti, ir raupja — ir, ļoti izplatītas, īpaši bērniem. Vai kārpas ir lipīgas? Atbilde ir jā. Ar vīrusu, kas veicina kārpu veidošanos, var inficēties tieša un netieša kontakta ceļā. Parasti ir grūti atklāt infekcijas avotu, jo vīrusi, kas izraisa kārpas, ir visapkārt, un pirmie kārpu simptomi parādās pēc diviem līdz sešiem mēnešiem. 

Divi galvenie inficēšanās veidi ir šādi:

  • tiešs kontakts. Vīruss, kas veicina kārpu veidošanos var tikt nodots saskarē vienai ādai ar citu ādu, piemēram, rokasspiediena brīdī. Kārpas bieži izplatās arī no vienas ķermeņa vietas uz citām. Šāda izplatīšanās var notikt, pēc kārpas knaibīšanas pieskaroties bojātas ādas zonai; 
  • netiešs kontakts. Visi priekšmeti, kas bijuši saskarē ar kārpu, var kļūt par infekcijas avotu. Kārpu izplatīšanos var veicināt personīgo piederumu koplietošana, piemēram, dvieļu un kurpju koplietošana, kā arī staigāšana basām kājām pa grīdām publiskās ģērbtuvēs un baseinu kompleksos. 

 

Kāpēc kārpas ir lipīgas?

Kārpas izraisa cilvēka papilomas vīruss (HPV), kas veicina ādas virsējā slāņa šūnu ātru augšanu. Ir vairāk nekā 100 HPV tipu, un dažādi vīrusa paveidi izraisa dažādus kārpu veidus. HPV nēsātājs viegli var nodot vīrusu citiem, bet ne visiem, kas nonāk saskarē ar vīrusu, veidojas kārpas. Bērni, kuru imūnā sistēma nav pilnībā attīstījusies, un pieaugušie ar novājinātu imūno sistēmu ir uzņēmīgāki pret kārpu veidošanos nekā veseli pieaugušie. Ir svarīgi likvidēt kārpas uzreiz pēc to parādīšanās, lai nepieļautu to nodošanu citiem.