Kārpu Noņemšana - Kā Tikt Vaļā no Kārpām | Endwarts.lv
Kārpu noņemšana

Lielāko daļu kārpu uz plaukstām  un pēdām var noņemt mājas apstākļos ar kārpu likvidēšanas līdzekļiem, kas pieejami aptiekā. Kārpas var noņemt arī klīnikā vai slimnīcā vai pie podologa, bet šī iespēja tiek izmantota reti un parasti tikai sarežģītākiem kārpu gadījumiem. Kārpas ir lipīgas, tās var izplatīties no vienas ķermeņa vietas uz citu, starp ģimenes locekļiem un cilvēkiem, ar kuriem nonākat saskarsmē. Tāpēc ir svarīgi likvidēt kārpas uzreiz pēc to parādīšanās. Tikko izveidojušās kārpas ir arī vieglāk likvidēt nekā vecākas kārpas.

Kārpu noņemšana mājas apstākļos

Kārpu noņemšana mājas apstākļos

 

  • Skudrskābe ir  jauns kārpu likvidēšanas līdzeklis ar izsausinošu iedarbību, kas jālieto tikai vienu reizi nedēļā. Zīmuļveida aplikators ir vienkāršs lietošanā un palīdz likvidēt kārpas uz plaukstām, pēdām, elkoņiem un ceļgaliem. Skudrskābe uzsūcas tieši kārpā un neatstāj pēdas uz ādas. 12 nedēļu ilgā pētījumā¹ par skudrskābes lietošanu 9 dalībnieki no 10 ziņoja par kārpu izzušanu ārstēšanas perioda beigās. Vidēji bija vajadzīgas 4–5 lietošanas reizes. 
  • Krioterapiju jeb kārpu piesaldēšanu mājas apstākļos var veikt ar dimetilētera un propāna (DMEP) maisījumu. Šis līdzeklis piesaldē kārpu aptuveni -50 °C grādu temperatūrā.
  • Salicilskābe jālieto katru dienu, lai panāktu kārpas audu virsējā slāņa nolobīšanos. Veiksmīgas ārstēšanas gadījumā, kārpa izzudīs 3 mēnešu laikā.
  • Trihloretiķskābe (TCA) ir skābi saturošs kodīgs šķīdums, kas līdzīgi kā salicilskābe noloba kārpas audu virsējo slāni. TCA ir stiprāka skābe nekā salicilskābe, tāpēc šī šķīduma lietošana laikā jāievēro lielāka piesardzība. Lai kārpa neatjaunotos, tā jāiznīcina pilnībā. Atšķirībā no skudrskābes kārpas pilnīga likvidēšana ar TCA var būt apgrūtināta.
     

  

Kārpu noņemšana klīnikā

Kārpu noņemšana klīnikā vai slimnīcā tiek izmantota samērā reti, jo šīs kārpu ārstēšanas metodes bieži var būt sāpīg un var diezgan dārgi maksāt. Ārsts var rekomendēt kārpu noņemšanu klīnikā, ja kārpa ir vairākus gadus veca, ja tā rada sāpes vai ja ilgstoši mājas apstākļos nav panākts vēlamais rezultāts.

Kārpu noņemšana klīnikā
Kārpu piededzināšana

Kārpu piededzināšanai parasti izmanto elektroķirurģiju vai lāzeri. Elektroķirurģijas gadījumā kārpas audi tiek piededzināti ar augstfrekvences elektrisko strāvu. Noņemot kārpas ar lāzeru, uz kārpas virsmu iedarbojas jaudīgs gaismas stars, piededzinot kārpas audus.

Krioterapija

Krioterapijas laikā kārpa tiek apstrādāta ar šķidro slāpekli, atdzesējot to līdz aptuveni -190 °C2. Parasti dažas nedēļas pēc pirmās apstrādes ir jāierodas uz atkārtotu audu piesaldēšanu.

Ķirurģija/kiretāža

Ķirurģija (kiretāža) nozīmē kārpas nokasīšanu vai izgriešanu no ādas ar skalpeli vai līdzīgu instrumentu. Lai likvidētu kārpu, reizēm ķirurģiskā procedūra jāveic atkārtoti.

Monohloroetiķskābe (MHES)

Tautas līdzekļi

Kārpu likvidēšanā tiek izmantoti dažādi tautas līdzekļi, lai gan ir ļoti maz zinātnisku pētījumu, kas apstiprinātu to efektivitāti. Lielākā daļa tautas metožu paredz kaut kā uzklāšanu kārpai, visbiežāk līmlentes pielīmēšanu kārpai uz dažām dienām.

Bhat et al., Topical formic acid puncture technique for the treatment of common warts. Int. J. of Derm .2001,40, p 415-419.

Bruggink SC, Gussekloo J, Berger MY, Zaaijer K, Assendelft WJ, de Waal MW, Bavinck JN, Koes BW, Eekhof JA., Cryotherapy with liquid nitrogen versus topical salicylic acid application for cutaneous warts in primary care: randomized controlled trial randomized controlled trial. CMAJ; 2010 Oct 19; 182(15): 1624-1630

EndwartsEE

EndWarts PEN - pārliecinoša iedarbība

Ar EndWarts PEN kārpas izžūst un izzūd. Kārpu atkārtota veidošanās ir novērsta.

Vairāk informācijas par EndWarts PEN

Kārpu profilakse

Kā kārpas var iegūt un kā no kārpām vislabāk var izvairīties?

Kārpu profilakse

Kārpu cēloņi

Kārpas var tikt nodotas no viena cilvēka citam un var izplatīties no vienas ķermeņa vietas uz citu, kāpēc tā notiek?

Kārpu cēloņi