Par Kārpām - Galvenie Kārpu Iegūšanas iemesli | Endwarts.lv

Kas ir kārpas?

Kārpas, nelieli graudaini ādas izaugumi, kas var veidoties jebkurā ķermeņa vietā, ir ļoti izplatītas, it sevišķi bērniem. Kā var iegūt kārpas uz rokām un pēdām? Kārpas izraisa cilvēka papilomas vīruss (HPV), salīdzinoši nekaitīgs vīruss, kas iekļūst organismā caur bojātu un sausu ādu. Vīruss inficē ādas ārējā slāņa šūnas un pēc diviem līdz sešiem mēnešiem aktivizējas, veidojot kārpas. 

Divi galvenie kārpu iegūšanas veidi ir šādi:

  • tiešs kontakts. Ar vīrusu, kas veicina kārpu izplatīšanos, var inficēties rokasspiediena brīdī vai cita veida saskarē starp vienu ādu un citu ādu. Kārpas var izplatīties arī no vienas ķermeņa vietas uz citu, pēc kārpas knaibīšanas pieskaroties bojātai ādai citā ķermeņa vietā; 
  • netiešs kontakts. Kārpas var iegūt, nonākot saskarē ar priekšmetiem, ko lietojusi inficēta persona, piemēram, dvieli, skuvekli vai no mitrām vannas istabu grīdām vai publiskām vietām, kurās cilvēki parasti pārvietojas basām kājām. 
Kā var iegūt kārpas

Kas var inficēties ar kārpām?

HPV ir ļoti lipīgs vīruss, bet ne visiem, kas nonāk saskarē ar to, veidojas kārpas. Šis ir HPV ietekmes konceptuālais modelis, kas parāda, ka teorētiski HPV ietekmes līmenis samazinās virzienā no centra uz āru. 

Bērni un indivīdi ar novājinātu imūno sistēmu

Kārpas var veidoties visiem, un inficēti ir aptuveni 10% iedzīvotāju. Ja imūnā sistēma ir novājināta slimības dēļ, iespēja iegūt kārpas ir lielāka. Arī bērniem ir augstāks kārpu iegūšanas risks, jo bērnu imūnā sistēma nav pilnībā attīstījusies. Kārpas novēro līdz pat vienai trešdaļai bērnu vecumā no 4 līdz 12 gadiem¹.

Izplatīšanās ģimenē

Kādā Nīderlandē veiktā pētījumā secināts1, ka bērniem, kuru ģimenes locekļiem ir kārpas, ir augstāks inficēšanās risks. 

Kārpas ģimenē

Skola un bērnudārzs

HPV izplatība skolā veicina kārpu veidošanos skolas vecuma bērniem. Valstīs, kurās bērnudārzu apmeklētība ir augstāka, arī kārpu izplatības rādītāji bērniem ir augstāki.

Dzīvesveids

Kārpas izplatās ar ādas šūnām, kas inficētas ar vīrusu. Tāpēc vannas istabās un publiskās vietās, kurās parasti cilvēki pārvietojas basām kājām, piemēram, ģērbtuvēs un peldbaseinos, ir augstāks inficēšanās risks. Kā nepieļaut kārpu veidošanos?

Ievērojot šos norādījumus, iespējams mazināt HPV vīrusa iegūšanas risku: 

  • nepieskarieties kārpām; mazgājiet rokas regulāri, bet ne pārāk bieži. Ja bijusi saskare ar vīrusu, to iespējams nomazgāt, pirms tas nonācis uz bojātas ādas;
  • kārtīgi nosusiniet rokas un lietojiet mitrinošu līdzekli. Roku nosusināšana un mitrinoša līdzekļa lietošana neļaus roku ādai kļūt sausai un uzņēmīgai pret HPV vīrusu;
  • nelietojiet apavus, ko lietojuši citi cilvēki. HPV var mitināties infekcijas nēsātāju kurpēs un zeķēs;
  • nelietojiet personīgās higiēnas piederumus, ko lietojuši citi. HPV vīrusu var nodot arī ar dvieļiem, skuvekļiem, dezodorantiem, kosmētikas līdzekļiem un daudziem citiem personīgās higiēnas piederumiem; 
  • negrauziet nagus. Graužot nagus, ādā var veidoties brūces, kas var kļūt par vīrusa ieejas vārtiem;
  • rūpējieties par veselību. Stipra imūnā sistēma ir labākā aizsardzība pret kārpām;
  • nestaigājiet basām kājām publiskās vietās. Ja regulāri apmeklējat sporta zāli vai peldbaseinus, valkājiet gumijas sandales vai citus apavus ar gumijas zoli, lai izvairītos no inficēšanās ar pēdu kārpām.

Kārpu likvidēšana

Ja kārpas jau izveidojušās, labākais veids, kā nepieļaut to izplatīšanos, ir kārpu likvidēšana ar efektīvu kārpu likvidēšanas līdzekli, piemēram, EndWarts PEN. Atbrīvošanās no kārpām nav viegls uzdevums, bet, uzsākot ārstēšanu uzreiz pēc pirmo kārpu simptomu parādīšanās, izredzes panākt veiksmīgu rezultātu ir lielākas.

F.M. van Haalen, et all,  Warts in primary schoolchildren: prevalence and relation with environmental factors. British Journal of Dermatology; February 2009 161, pp 148–152

EndwartsEE

EndWarts PEN - pārliecinoša iedarbība

Ar EndWarts PEN kārpas izžūst un izzūd. Kārpu atkārtota veidošanās ir novērsta.

Vairāk informācijas par EndWarts PEN

Kārpas bērnam

Kārpas bieži veidojas bērniem, kāpēc manam bērnam veidojas kārpas un kā vislabāk no tām atbrīvoties?

Kārpas bērnam

Kārpu simptomi

Kārpu simptomi var būt ļoti dažādi. Kādas ir biežākās pazīmes?

Kārpu simptomi

Mylan

Jūs atstājat Endwarts.Lv

Noklikšķinot uz "Turpināt", jūs atstājat šo Mylan filiāles tīmekļa vietni, lai piekļūtu trešās puses vietnei, kas ir pilnībā atbildīga par tā saturu.